Co se stane, vhodíte-li hořící zápalku do volné krajiny?
Pokud tou krajinou je orosená tráva lužního lesa, pravděpodobně… nic.
Ale co když je krajina vyprahlá, žíznivá po dlouhém období sucha?
Každý z nás zažívá chvíle, kdy se situace vyvíjejí jinak, než jsme si naplánovali, nebo představovali, jak by se měly dít.
Pro mnoho z nás je obtížné smířit se s neúspěchem ve studiu či práci, sportu nebo lásce.
Obzvláště když na životní zvraty, neúspěchy a selhání, reagujeme dle našich vlastních představ, příběhů a přesvědčení, které jsme si vytvořili již v dětství, a které způsobují, že v dospělém životě nedokážeme něco přijmout či naopak se něčeho vzdát.
V takových chvílích se země pod námi zatřese a my ztrácíme půdu pod nohama.
Stáváme se vyprahlou krajinou, žízníme po uspokojení našich potřeb, přání a tužeb, které nepřichází a stačí malá jiskra…
To, zda-li upadneme a již se nezvedneme, nebo se posbíráme či snad vybalancujeme bez upadnutí a jdeme dál, o tom do značné míry rozhoduje naše resilience, tj. schopnost odolat a vyrovnat se s realitou nejistého života.
Resilience je schopnost odolávat i ve velmi těžkých a stresujících situacích a každý ji může v sobě objevit (pokud se tak již nestalo).
Zvyšování odolnosti je proces velmi individuální, protože každý člověk reaguje jinak na stresové a traumatické události. Proto také přístupy ke zvyšování odolnosti, které jsou užitečné pro jednoho člověka, nemusí fungovat u druhého.
Přesto lze shrnout obecnější faktory, k odolnosti přispívající, a to jsou:
A dalších 7 vám pomůže k dosažení větší odolnosti v každodenních zátěžových situacích:
Těchto 7 kroků vám pomůže podporovat vaši zdravou energii, která je plynoucí, pružná, dynamická, vyvážená a spojená s pozitivními pocity.
Energii, která udržuje v dobré formě vaší emocionální odolnost a schopnost rychle se vzpamatovat z životních nezdarů až do stovky let věku vašeho života.
Ve zdraví a spokojenosti.
Ať se vám daří.