Aby osobnost zrála jak víno

emoce osobnost

emoce osobnost

Definice zralé osobnosti 

Člověk se učí a vyvíjí celý život. Osobní zralost je běh na dlouhou trať, těžká práce. Za průběžnou sklizeň “ovoce” však veškeré úsilí, které do sebe vložíte, stojí. 

Zralá osobnost plně přebírá zodpovědnost za sebe, své chování a myšlení, za své pocity. Umí žít teď a tady, neutápí se v negativních domněnkách z minulosti. Má emoce pod kontrolou a umí si zvolit správnou emoční reakci. Je si vědoma vlastních nedostatků a řeší je. 

Kdo by takový nechtěl být, že? 

Nikdy není pozdě. 

Zralá osobnost, zralé úvahy

Člověk by nad sebou měl uvažovat. Ne moc a ne příliš často, aby nestoupl sám sobě do hlavy. Ale přemýšlet čas od času sám nad sebou prospívá nám všem. Pokud přemýšlíte určitým způsobem, zrajete. 

K ideálu se dá drobnými kroky přiblížit. Stačí průběžně dodržovat jednoduché kroky. 

1) Ať už jste v jakékoliv životní situaci, ať už přemýšlíte o životě jako celku nebo o jeho dílčích náležitostech, měli byste mít jasno o tom, co chcete. Měli byste se na to soustředit a podnikat kroky k tomu, abyste to získali. Nebo si to udrželi. 

Pokud vám schází představa o tom, co chcete a jak to mít, zastavte se a uvažujte. Váš život získá směr. Zralá osobnost má směr. 

2) Obvykle je pro nás snadnější vyjádřit, co nechceme. Když se někoho zeptáte, co v životě chce, často mlčí. Když se zeptáte, co nechce, mnohdy následuje dlouhý výčet. 

Není špatně vědět, co nechcete. 

Je špatně, když víte, co nechcete, ale nevíte, jak se toho zbavit, případně, jak si to do života vůbec nevpouštět. Zralá osobnost nepřihlíží nečinně tomu, jak ji to, co nechce, svádí ze směru, který si určila. 

Definujte si, co nechcete a najdetě způsoby, jak to nemít. 

3) Pohlédněte na svoji osobnost, popřemýšlejte o svých kladných vlastnostech. Zralá osobnost se o moudrost dělí. Samozřejmě pouze s těmi, kteří o to stojí.Snažte se něco z toho předat svému okolí. Uvědomte si, co vás formovalo a buďte za to vděční. 

4) Uvědomte si, co vás deformovalo a buďte za to vděční taky. 

Kdyby bylo vše dokonalé, nebylo by prostoru pro zlepšení. Ale podnikejte stejné konstruktivní kroky jako v případě věcí, které v životě nechcete. Zamyslete se, jak můžete zapracovat na nápravě. 

Když budete tyto čtyři jednoduché triky čas od času praktikovat, budete zrát. Budete se realizovat. A kdo se realizuje, ten zanechává stopu. 

Chcete víc? Vsaďte na dlouholetou praxi a zkušenost a prohlédněte si nabídku našich kurzů

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů