Desatero věcí, které emočně silní lidé nedělají

Desatero věcí, které emočně silní lidé nedělají | APAS

Jak to jen dělají mentálně silní lidé, že kde jiní vidí překážky, oni vidí výzvy, které je nutné překonat? Bylo jim to dáno do vínku? Šťastlivci jedni… Ve skutečnosti je mentální síla pod naší kontrolou – je věcí emoční inteligence.

EQ ovlivňuje to, jak řídíme své chování, jak se orientujeme v sociálních situacích, jaká děláme osobní rozhodnutí k dosažení pozitivních výsledků.

Zázrak emoční inteligence spočívá v tom, že je to flexibilní dovednost. Můžeme na ní pracovat, zvyšovat její úroveň. Už jen tím, že budete napodobovat zdravé návyky emocionálně inteligentních lidí, zvýšíte i svoje EQ. Tohle může být malá inspirace…

10 věcí, kterým se emočně inteligentní lidé vyhýbají:

1: Nepoddávají se strachům

Nemusí jít hned o hrůzy jako strach z výšek nebo zemětřesení. Někdo pociťuje hotovou hrůzu třeba z mluvení na veřejnosti. Používat ale takový strach jako omluvu (výmluvu) proč něco neudělat, znamená permanentně ztrácet. I emočně silný člověk – například málomluvný introvert – mívá pořádný strach z mluvení před publikem. Přesto strachu nepodlehne, jde a bojuje s ním. Předstoupí k řečnickému pultu. Řekne světu svoje. A tím dosáhne svého cíle.

2: Nesetrvávají v komfortní zóně

Sebepoznání je základem EQ. Jeho prohlubování nebývá snadné, ba někdy je doslova nepříjemné. Jenže zvýšit svou emoční inteligenci, aniž byste se snažili zjistit, na čem potřebujete pracovat a co byste měli dělat jinak, prostě nejde. Podrobit sám sebe pozorování pod lupou nemusí být snadné – některá zjištění o sobě sama se nám totiž nemusí líbit. Proto mnoho lidí raději dělá, že nevidí neslyší, zavírají před sebepoznáním oči. Zůstávají ve své bezpečné zóně komfortu. Tím pádem se však nemohou zlepšovat…

3: Nepřestávají věřit v sebe

Emocionálně inteligentní lidé vytrvají. Nevzdávají se tváří v tvář neúspěchu a nevzdávají se, protože jsou unavení, nacházejí se mimo svou zónu komfortu apod. Zaměřují se na své cíle, ne na momentální pocity. To je drží nad vodou, i když zažívají těžkou chvilku. Navíc jako všichni ostatní občas v něčem selžou, udělají chybu. Ale když jim někdo řekne: „Hej, to nikdy nezvládneš, nemáš šanci,“ nevěří mu. Věří sobě a že to dokážou.

4: Nežijí minulostí

Neúspěch, chyby, selhání… zažije je občas každý. Ale emocionálně inteligentní člověk si je dokola nepřehrává, nezůstává s nimi v minulosti. Ví, že by to jen narušilo jeho sebevědomí, přestal by věřit, že příště už to zvládne, neselže. Ví, že úspěch spočívá ve schopnost zvednout se ze země, nezůstat ležet v minulosti se svým neúspěchem. Jde vpřed za lepším.

5: Neusilují o pozornost druhých

Emočně silní lidé nepotřebují pozornost druhých lidí pro své sebeuvědomění a sebevědomí. Dělají, co chtějí oni sami. Ne to, zač by jim lidé kolem škrabkali ego.

6: Nezůstávají v blízkosti negativních lidí

Emoce jsou nakažlivé. Negativní lidé se soustředí na problémy, ne na jejich řešení. Setrvávat v jejich přítomnosti znamená nechat na sebe působit negativní emoce, které vysílají. Podléhat jejich neviditelnému nátlaku litovat je… Emocionálně inteligentní člověk se takovému prostředí vyhýbá, nastavuje si hranice, nenechá se vtáhnout do negativní emoční spirály.

7: Neuzavírají svou mysl novému

Často lidé zavírají svou mysl informacím a názorům, které je zneklidňují, děsí, provokují. Lidé s nízkým EQ mají za to, že přiznat pravdu někomu jinému znamená přiznat svou vlastní hloupost. Naopak lidé s vysokým EQ se necítí ohroženi ani novými informacemi, ani nápady někoho jiného. A umí přiznat, že se mýlí – protože kdo se občas nezmýlí…

8: Nelitují sami sebe

Litovat sám sebe znamená vlastně sám sebe stavět do role (bezmocné) oběti okolností. Emocionálně silní jedinci se ale neoddávají sebelítosti – nechtějí se pasovat na bezmocnou loutku a vzdát se tak moci.

9: Nedovolují ostatním tlumit jejich radost

Své pocity radosti a uspokojení odvozujete ze srovnání s ostatními? Pak nejste strůjcem svého štěstí. I když je skoro nemožné vypnout své reakce na to, co si o nás myslí okolí, nemusíte se s ostatními porovnávat a trápit se jejich názorem na sebe. Jen tak vychází vlastní hodnota zevnitř nás.

10: Neužírají se závistí, záští

Negativní emoce jsou pro organismus stres. Velké porce stresu jsou pro tělo ničivé a pokud jsou dlouhodobé, nastupují zdravotní problémy. Krmit se závistí a záští vůči ostatním znamená udržovat se ve stresu. Tomu se emocionálně chytří lidé vyhýbají. Přejí štěstí a úspěch sobě i ostatním.

Zapracovat na zvýšení své emoční inteligence je správný směr pro zlepšení kvality života i kariéry. A zapracovat může každý…

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů