EQ nula nula nic. Co způsobí emoční zabedněnec v týmu?

emocni_zabednenec

emocni_zabednenec

Svou práci odvádí bezchybně. V týmových vazbách si vede jako slon v porcelánu. Řeč není o drobných nedostatcích, ale o zjevné emočně inteligenční prázdnotě. Položte si raději otázku, zda je kolega nepostradatelný. 

Černá ovce kolektivu  

Úkoly plní vždy bezchybně, nebývá nemocný, nikdy nepřekročil termín odevzdání. Vymyslel už spoustu užitečných věcí. Jenže k ideálnímu kolegovi má přece daleko. 

V čem? Ve vztazích s ostatními. 

A nejedná se o žádná drobná šlápnutí vedle. Tichých a méně komunikativních lidí je tu více. Sem tam se někdo chytne, ale spory rychle urovná. 

Atmosféra na krájení 

Jakmile vstoupí do místnosti, nálada poklesne, diskuze utichne. Všem je lépe, když náhodou nedorazí. Nemluvě o tom, že by snad dostával pozvánky na setkání mimo pracovní dobu. 

Čím se provinil? Vlastně se proviňuje soustavně. 

Je převážně špatně nastavený a disponuje výjimečnou schopností přenést svoji náladu na ostatní. Reaguje podrážděně, když jej někdo o něco požádá. Když o něco požádá on, zpravidla se vyjádří zmatečně. Z chaosu pak viní ostatní. Hodnotu shledává jen ve svých činech, úspěchy ostatních ignoruje. A tak dále.  

Všude ho následuje vlna negativních emocí. 

  • Pravidelně slovně shazuje tamhletu kolegyni. 
  • S tímto kolegou si už několikrát vjeli do vlasů.
  • Na tohohle byl sice párkrát milý, ale jen dočasně a ze zištných důvodů
  • Všem bez rozdílu dokáže spolehlivě pokazit den. Všem je trnem v oku. 

Je přesným opakem kolegy, jehož vždy rádi vidíte, trávíte s ním čas, svěříte se mu s problémem, požádáte jej o radu. 

Emoční zabedněnec, pařez neschopný ohledu na emoce a potřeby ostatních. 

Jenže je ve firmě dlouho, znalostmi přetéká, procesy má v malíku. Jeho práce je bezchybná. Pracuje za dva. Opravdu ale stojí za tu míru vášní, kterou vzbuzuje? Vyváží jeho výkon dusno, které se s ním táhne? 

Nikdy není pozdě, ale… 

Zkušený, protřelý, pracovitý člověk má v kolektivu nezpochybnitelnou hodnotu. Sebezkušenější, sebeprostřelejší a sebepracovitější kolega, kterého v týmu nemůže nikdo vystát, je ale spíš na obtíž.  

Kolega se svého chování možná dopouští nevědomky. Emoční inteligence mu prostě nebyla dána. Dobrá zpráva je, že kolega má šanci si chybějící schopnosti osvojit, rozvinout. Kde je vůle, je i cesta. Dokonce i cesta k tomu přestat být všem kolem trnem v oku.   

A když vůle není? Možná byste měli mít vůli položit si otázku, jak výkonní budou ostatní kolegové, když jim trn z oka vyjmete. 

Větší či menší konflikty, klesající pracovní morálka, stres, opožděná strategická rozhodnutí ani fluktuace na sebe nenechají dlouho čekat. Přesně takové rozvraty dokáže držitel nízké emoční inteligence při dlouhodobém působení přivodit. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů