Pokud čekáte hned teď odpověď, nerad vás zklamu. Nemám… vlastně mám, ale vůbec ne jednoznačnou.
Dále v textu cituji několik známých autorů na téma hněv.
Posuďte a rozhodněte se sami.
„Pevně věřím, že pokud podpořím názor, že existuje něco jako „bezohledný čin“, „svědomitý čin“, „chamtivý člověk“ nebo „morální člověk“, přispívám na této planetě k násilí. Považuji vztek za výsledek myšlení, které je odcizené životu a které vyvolává násilí.“
Marshal B. Rosenberg
„Lidé se zlobí, ačkoli ve skutečnosti vůbec nebyla porušena jejich práva. Nebo ignorují, že ten, kdo podle jejich názoru jejich práva porušil, také nějaká má. Na to zapomínáme docela rádi.“
Denis Mourlane
„Z pětice základních emocí je emoce agrese, vzteku a vnitřního napětí tou nejdynamičtější – pohání člověka v akci. Nedostatek této emoce ústí v určitou životní strnulost, naopak její nadbytek věští neustálé životní změny, vnitřní boje a partnerské souboje, v širším měřítku násilí a války.
Agresivita (fyzická, slovní i mimoverbální) používána ve správné míře a v pravou chvíli je ve skutečnosti kladná emoce. Umožňuje člověku obhájit si ve vztazích hranice, kam až lidé (přicházející do styku s ním) mohou zajít.“
Vladimír Jelínek
Zastavte se a na okamžik vzdejte přesvědčení, že zlost je užitečným, nezbytným nástrojem či základní součástí vaší osobnosti, a vemte na vědomí těchto pět hypotéz:
„Bojíme se jen toho, co neznáme, útočíme pouze na to, čemu nerozumíme. Lidé musí pochopit, jak jsou naše prvotní reakce na vše neznámé násilné a agresivní.“
Malá Babička
„Lidé, kteří meditují a jinak na sobě vnitřně pracují, si pod vlivem úzce chápaných východních nauk často myslí, že se mají nad všechno povznést. Nad myšlení, emoce i obyčejný život. Transcendovat, překonat ego a spočívat v míru, nadhledu, klidu, nirváně.
S tím vším je spojen strach z hněvu. Hněv je vnímán jako špatný. Což o to, hněv může být a často je destruktivní, pokud je spojen s agresí. Ale není řešením jej potlačit a vyhýbat se mu. Jeho síla je energie a my energii potřebujeme. Hněv není totéž co agrese.“
Roman Žižlavský
„Lékaři studují už po celá desetiletí lidské tělo. Dnes už vědí, že agresivní, zlostné a frustrující stavy mysli negativně ovlivňují fyziologii. Setrvávání v takovýchto „negativních“ stavech významně přispívá ke spuštění nejrůznějších onemocnění a zdravotních potíží. Včetně srdečních záchvatů, bolestí hlavy, problémů se zažíváním, cukrovky, snížené imunity a celkové zkrácené délky života. Je tedy emoce hněvu a vzteku přirozená? Kdyby ano, proč pod jejich vlivem člověk neprospívá, proč se objevují zdravotní obtíže?“
Tom Shadyac
A co si o hněvu myslíte vy? Jaká je vaše zkušenost? Pomáhá vám, nebo škodí?
Máte-li čas a chuť (nebo jste-li jenom zvědaví), zapojte se do diskuze na našem Facebooku.