“Emoční inteligence je schopnost rozpoznávat, používat, chápat a řídit emoce.”
Peter Salovey
IQ versus EQ? Co je víc nebo důležitější pro život, či úspěch ve světě? Donedávna se větší váha připisovala výhradně IQ a EQ byla popelkou v koutě. Dnes však emoční inteligence dorovnává právem síly.
Proč právem? Emoční inteligence představuje schopnost zacházet s emocemi, harmonicky a smysluplně spolupracovat se svým okolím. A také může člověku výrazně pomáhat v osobním rozvoji. Co charakterizuje lidi s nízkým a naopak vysokým EQ?
Negativní emoce, nedostatek emocí a nepřímé vyjádření emocí… to jsou nakažlivé viry lidí s nízkým EQ. Mohou vás “infikovat” svými bacily nepřátelství a zloby a viry vlastního prožívání oběti.
Není příjemné být ve společnosti s takovými lidmi a málokdo by stál o to převzít jejich nevhodné návyky. Jak je poznáte, abyste se mohli jejich “emočním virům” účinně bránit?
Lidé s nízkým inteligenčním kvocientem nepřebírají odpovědnost za vlastní pocity a kladou vinu za neúspěch všem kolem sebe. Jen ne sobě. Nejsou schopni vytvořit větu začínající slovy „Já cítím…” Nezvládnou vám vysvětlit, PROČ cítí to, co cítí (proto jim vůbec nepřijde divné označit vás za příčinu svých nepříjemných emocí).
Osoby s nízkým EQ také spolehlivě poznáte, pokud na vás často, opakovaně a neadekvátně útočí, viní vás ze svých neúspěchů, nařizují vám, kritizují vás a radí vám, i když o to vůbec nestojíte. Přerušují vás navzdory veškerým zdvořilostním zvyklostem, napomínají vás jak pan učitel při plísnění malého děcka.
Co (vám) ještě dělají “bacilonoši” s nízkým EQ:
Naopak lidé s vysokým emočním kvocientem jsou jako balzám na duši (po kontaktu s člověkem s nízkým EQ). Víte, na čem s nimi jste, nehrají s vámi žádné pokoutní manipulativní hry. Vyjadřují totiž své emoce jasně a přímo – a hlavně se je neobávají vyjádřit.
Vysokému EQ nevládnou negativní emoce a není plné tíživých emocí jako strach, obavy, vina, zahanbení, rozpaky, závislost, zklamání, beznaděj, bezmoc, pocit oběti, sebelítost… Jak je poznáte?
A dobrá zpráva na závěr? Emoční inteligence se dá během života rozvíjet, posilovat. Kouzlo spočívá v tom naučit se být sám sebou, přijmout plně sebe, svůj život i svou minulost. Zkrátka spokojit se vnitřně sám se sebou a nic nepostrádat. 🙂