Kam nás žene neustálá honba myšlenek

Nikdy neslevovat, naopak se povzbuzovat k stále vyššímu tempu za něčím, je nezdravé. Pokud se řítíme životem ve vysokém tempu dlouhodobě bez toho, aniž bychom občas “vypli”, sami sobě ubližujeme a zaděláváme si na problém. Dlouhodobý stres, který v sobě kumulujeme, si vybere zpravidla daň na zdraví. 

Hlava v pohotovosti 

Častým problémem je, že i když si člověk uvědomuje, jakému riziku se vystavuje a má snahu “vypínat”, jeho myšlenky jedou na sto procent i ve chvílích, kdy si nařídil odpočinek. 

Na terase hotelu, kam se s manželkou vypravil za odpočinkem, má vysoce postavený muž problém odpoutat úvahy od témat firemní porady, která se odehrála před jejich odjezdem. 

Zodpovědné manažerce se během hodiny jógy nedaří soustředit na jednotlivé části těla, jak radí lektorka. Místo toho v hlavě promítá, co všechno musí být do konce měsíce hotové a vymýšlí, kdo vyzvedne během její služební cesty děti z kroužků. 

Mezi dvěma kohouty na pracovišti to dlouhodobě vře. Dusí atmosférou všechny okolo. A tak na místo, aby v klidu usínala, převaluje se mladá koncipientka dlouho do noci v posteli a opakuje si, jak se jí do práce nechce. 

Všichni členové výše uvedené trojce mají stejný problém. Neumí odpočívat. I když si to uvědomují a snaží se “dávat si pohov” na tělesné úrovni, jejich hlava stále jede na plné obrátky a produkuje jednu myšlenku za druhou. Je v neustálém pozoru, do kterého dostává i tělo. 

Trénink pro prázdno 

Každý návyk potřebuje čas na to, aby se ukotvil. A nezřídka mnohem delší čas na to, abychom jej dokázali smazat. Pokud jsme zvyklí nad něčím neustále přemýšlet a i chvíle “klidu” využíváme k tomu, abychom zas a znovu přemítali tam a zpět, zbavit se zlozvyku chvíli potrvá. Chce to trénink. 

Základní techniky zvládnete sami 

Pokud jste se ve výše uvedeném textu poznali a myslíte to s relaxací vlastní mysli vážně, odražte se od nejjednodušších technik. Zaprvé, zkoušejte pár chvil během dne nemyslet vědomě na nic. Vezměte si kávu, postavte se před okno a zahleďte se do prázdna. Na pár vteřin se vám to povede. Pak se kolovrat myšlenek zase rozhrčí. Ale už jsme si řekli, že to nebude jen tak. Vytrvejte. 

Zadruhé, zaražte myšlenku hned v zárodku. Čím víc nad něčím přemýšlíte, tím víc se k tématu budete vracet. Někdy se tomu vyhnout nedá, ale drtivé většiny myšlenkového balastu se zbavíte tak, že mu vůbec nedovolíte vzniknout. Po pár týdnech tréninku budete mít lehčí hlavu. 

Že se to snadno řekne? Nic není zadarmo. Pokud se nechcete v kruhu nekončících myšlenkových vírů motat donekonečna, musíte pro to také něco udělat. A pokud potřebujete do začátku pomoct, podáme vám pomocnou ruku na kurzu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů