Manipulace? Vyhoďte ji ze sedla!

Manipulace | APAS

Manipulace | APAS

Pravděpodobně se každý člověk během života setká s manipulací. Někdo má to štěstí, že manipulátor kolem něj jen “profrčí” a krátkodobý vliv manipulace tak nezanechá větší šrámy na sebevědomí a sebehodnotě. Ale pokud máte manipulátora ve svém životě po delší čas třeba jako přítele, kolegu či životního partnera, může to být velice desktruktivní zkušenost. Jak manipulátora včas rozpoznat, jak odhalit jeho nekalé praktiky a ochránit se před před jejich zhoubným vlivem? Jde o jedince, který dokáže najít vaše slabosti, spolehlivě odhalí vaši zranitelnou achillovu patu. Dokáže usilovně pracovat na destrukci vašeho sebevědomí, až začnete doslova pochybovat o svém zdravém rozumu. Zní to strašidelně? Manipulátor začíná svou “práci” velmi nenápadně a přitvrzuje postupně, abyste ani nepostřehli, že se to děje. Přesto se dají emoční manipulátoři spolehlivě odhalit, pokud víte, čeho si všímat:

Činy manipulátorů jsou v rozporu s jejich slovy

Emocionální manipulátoři říkají, co chcete, potřebujete nebo toužíte slyšet. Ovšem prakticky pak svá slova vůbec nenaplňují. Kážou vodu, pijí víno. Třeba vás stále dokola ujišťují o své podpoře v jakékoli situaci, ale když taková situace nastane, dávají vám svým odmítavým chováním jasně najevo, že vaše očekávání pomoci jsou naprosto neadekvátní. Postupem času začínáte mít pocit, že vaše požadavky jsou možná opravdu přehnané, jste pro ostatní břemeno…

Manipulátor – mistr ve vyvolávání pocitu viny

Emoční manipulátor ve vás záměrně vzbuzuje pocity viny (i za skutečnosti, za něž nemůžete). Například po vás vyžaduje určitou činnost, která se vám příčí – manipulátor však kontruje tím, že je to vaše povinnost! Vždyť jste jeho nejlepší přítel, manžel… (zkrátka blízká osoba). Když vás něco trápí a zmíníte se o tom, okamžitě pracuje na tom, abyste se cítili provinile, že ho trápíte svými problémy. Ať uděláte cokoli, je to špatně. Ať už máte jakékoli problémy – i pokud se týkají přímo vás dvou – je to jen a jen vaše chyba a váš problém, ne jeho.

Manipulátor vždy v roli oběti

Když už jsme u viny – manipulátor je vždy v roli oběti. Prostě vždy. Nic není jeho vina, vždy problém způsobil někdo jiný – a co čert nechtěl, obvykle jste to vy. A pokud vás to rozčílí, i to je vaše chyba, neměli jste mít přehnaná očekávání. Pokud se naopak rozčílí on, je to opět vaše vina, že jste ho rozrušili. To od vás ale opravdu nebylo pěkné… Emocionální manipulátor zkrátka nemůže za nic, nenese vinu ani odpovědnost. To ostatní se chovají (k němu) hrozně, to on to má těžké.

Intimita na počkání

Manipulátor ve všech vztazích vynechává pár kroků. Ať už jde o osobní vztahy nebo o vztahy pracovní, vzbudí velmi brzy pocit intimity. Od vás chce totéž. Vyjadřuje zranitelnost, citlivost, “odhalenost”. Ve skutečnosti u něj nejde o otevřenost a citlivost – jde o šarádu, aby se lidé lapení v jeho sítích cítili zvláštní, výjimeční. Ovšem pocit výjimečnosti má za cíl jediné – abyste k němu pocítili bezbřehou náklonnost, aby vám ho bylo líto, abyste se cítili zodpovědní za jeho pocity.

Manipulátor = emoční vysavač

Ať už zrovna emocionální manipulátor cítí aktuálně cokoli, je mistr v tom, aby všechny kolem sebe nasál těmito emocemi, aby všechny ostatní jeho emoce pohltily. Má manipulátor špatnou náladu? Pak ji budou za chvíli cítit všichni. Jako by se všichni lidé v jeho blízkosti cítili zodpovědní za jeho nálady a cítili nutnost jeho negativní pocity zlepšovat. Negativní emoce přitom kolem něj převažují, jako by nepříjemnou atmosféru doslova šířil. Přitom když jste jej poznali, dokázal být tak okouzlující, pozitivní, že…

Okázalé nabídky pomoci, potom mučednictví

Nadšeně souhlasí, že pomůže. Vám, komukoli potřebnému. Jenže když přijde na realizaci, najednou se chová jako mučedník! Předvádí okázalou plejádu utrápených povzdechů, vyčerpání. Je pro vás tím pádem nepříjemné přijímat jeho “pomoc” – máte totiž pocit, že ho enormně zatěžujete. Cítíte zmatek, protože kdykoli na to upozorníte, opět ujišťuje o své připravenosti pomoci… Vlastně se začínáte cítit jako blázni nebo paranoici. Jeho cílem je přesně toto – abyste opět cítili vinu, pocit dluhu.

Manipulátorovy problémy jsou vždy ty nejhorší

Nezáleží na tom, jaké problémy máte. Co vy víte o životě! Manipulátor podrývá vaše sebevědomí a sebehodnotu neustálým upozorňováním na to, že jeho starosti a problémy a bolesti jsou závažnější než ty vaše. Vlastně vůbec nemáte právo si stěžovat – to on řeší opravdová dilemata a nese tíhu světa.

Mistr manipulace ví, která tlačítka vaší zranitelnosti mačkat

Zná je všechny. Všechny vaše skryté pocity méněcennosti, všechny vaše slabé stránky a nejistoty. Je mistr v jejich odhalování. A neváhá je použít, kdykoli to jen jde. Řešíte přibývající vrásky? Bude vás jakože v dobrém úmyslu upozorňovat na reklamy s antiage krémy, doporučuje vám – opět v dobrém – abyste se vyhýbala při focení selfie světlu, které vrásky zdůrazňuje… Ne, nechtějí vám pomoci, abyste se cítili lépe – naopak naplno využívají znalosti vašich slabých míst k vaší manipulaci.

video manipulace | APAS

Podívejte se na video: Braňte se, když s vámi někdo manipuluje!

Připadá vám, že chování manipulátora je proti zdravému rozumu? Řešením je nepouštět se s ním a jeho manipulacemi vůbec do křížku. Nesnažit se porazit ho v jeho hře s jeho pravidly. Oddělit se od něj emočně a přistupovat k situacím s ním, jako by to byl vědecký projekt. A vědec reaguje na fakta, ne na (emoční) chaos. Přesto chvíli trvá, než se člověk naučí na manipulaci zdravě, s emočním odstupem reagovat. Navíc – každý manipulátor je jiný. Jakmile zjistíte, jak “ten váš” hraje, bude pro vás jeho chování předvídatelné, srozumitelné. Můžete tak vědomě, aktivně stanovit hranice. Nenecháte ho řídit situace, aby vás zas a znova stahoval do nepříjemných, obtížných debat. Své hranice si pečlivě chraňte, i když se je manipulátor bude velmi pravděpodobně snažit překračovat. Pamatujte, že emoční manipulátor se snaží podkopávat to, kým jste, vaši sebehodnotu a sebedůvěru, nabourává vaše duševní zdraví. Ale! Bez vás a vaší “spolupráce” s vámi manipulovat nedokáže. Je to ve vašich rukách.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů