Užírá vás v práci frustrace? Možná vám hrozí vyhoření

„… a najednou přede mnou stres! Tak se otočím – a za mnou frustrace! Tak jsem prchnul do hospody.“
Vladimír Renčín

Dokážete najít častěji skloňovaná slova dneška než frustrace a prokrastinace? A možná jste také psancem, který se v práci trápí a “odsedí” si to tam 8 hodin denně, jen aby na splátku hypotéky bylo?

Je toho na mě nějak moc…

Kdekdo si stěžuje, “je toho na mě poslední dobou nějak moc”. Prý dnes můžeme vše, stačí chtít. Na jednoho ze všech těch výzev a příležitostí padá splín. Tak snadné to není! Kde by vás vzali bez znalosti angličtiny… A podrobit se nepříjemným pracovním pohovorům a obří konkurenci…

A tak trůníte pět dní v týdnu v práci, která vám umožňuje splácení hypotéky, ale po letech přestala dávat smysl. Každodenní generování lejster a odpovídání na desítky e-mailů… a žádný hmatatelný výsledek. Navíc lejster a mailů vám na hlavě přistává stále víc a víc. Nikdy neodcházíte s příjemným pocitem “mám hotovo, jdu domů s čistou hlavou”.

Šéf se po vás nespravedlivě vozí. Tu nesmyslnou analýzu, co si teď na vás vymyslel – k čemu to bude? K ničemu! Jen vám přidává práci. A kolegové jsou čím dál protivnější, nedělají svou práci, o všechno abyste si říkali x-krát. Jste si skoro jistí, že se vás snaží naštvat schválně! Už ani nemáte chuť s nimi jít na oběd a raději si nosíte jídlo z domu, které si zhltnete schovaní před těmi protivy v bezpečí za monitorem.

Pomoc, moje práce nemá smysl!

Každé ráno usedáte s hrnkem kafe k počítači s pocitem “ať začnu s čímkoli, stejně se cíle nedoberu”. Často nezačnete vůbec, odkládáte a odkládáte… Mezitím se kouknete na Facebook nebo spálíte čas nad jiným zajímavým, byť neužitečným obsahem. Narůstá pocit frustrace, že vaše práce nemá smysl a nikomu nic užitečného nepřináší – hlavně vám ne.

“Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.”
Seneca

V neděli odpoledne máte pravidelně stažený žaludek, který se s večerem ještě víc utahuje. Pondělky byste úplně zrušili. Těšíte se aspoň na úterní jógu, ale jestli se budete v práci takhle trápit, propracujete se možná až k syndromu vyhoření.

Jak prolomit ledy

Ale co máte dělat? Všem těm chytrákům kolem se to radí, když nejsou ve vaší kůži. Jenže možná nemusíte hned dát výpověď a radikálně změnit kariéru z účetního na válečného zpravodaje.

Důležité je vaše vnitřní nastavení – vám vaše práce musí dávat smysl. Třeba vaše práce je důležitá a tvoříte hodnoty, které přispívají k hezkému celku – jen jste to přestali vidět.

Možná je čas zajít za nadřízeným a vyjasnit, že na vás postupně navalili moc povinností a cítíte se právem přetížení. Pokud vám uberou, dost možná se na jednotlivé činnosti zase budete moci soustředit a vidět v nich smysl. Budete mít čas v klidu si uvařit čaj a pozorovat u toho na chvíli stromy za oknem, jak se v průběhu roku mění.

“Udělat věc, které se bojíme, je prvním krokem k úspěchu.”
Gándhí

Když se nyní podíváte na kolegy, zjistíte, že nejsou flákači – jen vyznávají zdravé pracovní tempo a nepřetěžují se, proto působí tak spokojeně, což vás dřív rozčilovalo.

“Pouze ti, kteří byli natolik naivní, že si mysleli, že dokážou změnit svět, ho dokázali opravdu změnit.”
Steve Jobs

A změnit radikálně kariéru z kuchaře na spisovatele na volné noze? Pokud opravdu dospějete k tomu, že to náplň současné práce vás ubíjí, hledejte ve svém nitru, co za aktivity vás baví. Nebo bavily – třeba jako děti.

Možná opravdu zjistíte, že jste vždy měli ze slohovky za jedna a cítili jste se šťastní, když jste si psali deník. Možná je čas začít se živit jako food blogger a spojit tak svou dosavadní kariéru s tím, kdo opravdu chcete být.

Práce by pro vás měla být pozitivní výzvou, dávat vám smysl, bavit vás. To je ta pravá work-balance.

“Lidé ve svém životě nelitují toho, co udělali, ale toho, co neudělali.”
Philip Zimbardo

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů