Tuto, větu jsem říkal sám sobě letošního novoročního rána (1.1.2020). Proč vyvíjet na sebe další tlak předsevzetí, které později budu pokládat za unáhlené?
Raději si po hektickém roce uklidím pracovní stůl.
A z té hromady papírů, poznámek a listů kde se vzal, tu se vzal (toť vliv všech těch vánočních pohádek) spadnul na podlahu ušmoulaný papír, na kterém stálo:
„Dalailama přitom vychází ze základního principu budhistické etiky –vlastní zkušeností ověřeného poznání, že jednání, které je motivované chtivostí, nenávistí nebo ignorováním skutečností, vytváří utrpení pro nás
i pro druhé.
Opakem těchto neprospěšných motivů je přátelský postoj k sobě i druhým a jasné vědomí toho, co se právě děje s naším tělem a myslí. Tato etika není založena na víře v autoritu, která nám dává příkazy, trestá a odměňuje.
Proto se stala inspirací i pro mnoho lidí, kteří se za buddhisty nepovažují, ale hledají praktickou orientaci v životě.
Inspirací pro každodenní život může být např. tzv. Pět předsevzetí:
A tak jsem se rozhodl, že namísto Novoročního předsevzetí si všímavě k sobě i okolí budu klást často otázku: „Nedělám náhodou něco z výše uvedeného? A prospívá mi to nebo škodí? A co lidem kolem mne?
Aniž jsem to plánoval, stalo se a udělalo mi radost. Náhodný papírek, asi s hodně starou poznámkou mne inspiroval do dalších dnů.
Možná inspiruje i vás.
P.S.: Vím, že jsem to někdy někde z nějakého díla opsal, ale nemohu si vzpomenout. Tak se omlouvám autorovi i vydavateli, a pokud budete vědět, napište mi prosím a rád doplním.
Vám všem PF 2020
Milan Hutta