Recenze knihy
Musela jsem zemřít - má cesta od rakoviny k opravdovému uzdravení
Anita Moorjani

Anita Moorjani se zabývala analýzou svého onemocnění a dospěla k závěru, že to nebylo negativní myšlení (jak někdy tvrdí některé ezoterické směry), ale nedostatek sebelásky.

Musela jsem zemřít – má cesta od rakoviny k opravdovému uzdravení - Anita Moorjani

Úryvek z úvodu:
Chci se podělit o svůj příběh především proto, aby ostatní nemuseli procházet tím, čím jsem si prošla já.

Nemám ve zvyku vysloveně lidi učit nebo je poučovat, jak mají žít. Stejně tak nerada někomu radím, jaké by měl udělat v životě změny,  to ani tehdy, když se mě přímo zeptá. Raději se snažím jít příkladem a vytvářet pro ostatní bezpečné prostředí, kde se sami mohou dostat do kontaktu se svou vlastní pravdou.

Myslím na to často od událostí zimy a jara roku 2006, kdy jsem měla zážitek blízké smrti (NDE - Near Death Experience) a uzdravila se z rakoviny, kterou jsem trpěla předchozí čtyři roky. V průběhu NDE jsem viděla a vnímala určité aspekty svého budoucího života a pochopila jsem, že jedním z důvodů, proč jsem se rozhodla vrátit se do pozemského života, byla skutečnost, že se mé zkušenosti a poselství dotknou ostatních lidí.

Co má společné tato publikace s emoční inteligencí? Anita Moorjani se zabývala analýzou svého onemocnění a dospěla k závěru, že to nebylo negativní myšlení (jak někdy tvrdí některé ezoterické směry), ale nedostatek sebelásky, který sama popisuje:

Aniž jsem si to uvědomovala, všechno, co jsem dělala předtím, jsem dělala proto, abych se vyhnula bolesti nebo potěšila jiné lidi.

Byla jsem uvězněna v dělání, snažení se, hledání a dosahování a byla jsem tím posledním člověkem, kterého jsem přitom brala v úvahu.

Můj život řídil strach – že někoho popudím nebo vzbudím jeho nelibost, že neuspěji, že budu sobecká nebo že nebudu dost dobrá.

Ve svých očích jsem sama totiž nikdy nebyla dost dobrá.

Neustále jsem se snažila někoho potěšit a obávala jsem se nesouhlasu bez ohledu na jeho zdroj.

Dělala jsem všechno možné, abych se vyhnula možnosti, že o mně bude někdo špatně smýšlet, a časem jsem se v tom sama ztratila.

Toto vše, z pohledu EQ jsou nezdravé pocitové návyky, které jsme si v životě vytvořili
a ovlivňují naše tady a teď.

Jinak kniha, která pohladí na duši

Rozhovor s Anitou živě s českými titulky (13 minut)