Recenze knihy
Vychováváme děti a rosteme s nimi
Naomi Aldortová

Výchova dětí bez dominance a nedůvěry.

Naomi Aldortová - Vychováváme děti a rosteme s nimi

Knihu napsala respektovaná americká terapeutka a rodinná poradkyně Naomi Aldortová. Ukazuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a místo mentorování a manipulace se s dítětem zachází s úctou a respektem. Zjistíme z mnoha příkladů z praxe, že dítěti můžeme důvěřovat. Pouze se musíme zbavit starých a nefungujících rozšířených nesmyslů, co se vzorců chování týče.

V kostce lze říci, že tato kniha z různých úhlů pohledu ukazuje, jak nevhodným a často ne plně vědomým chováním, pomalu okrajujeme genialitu dětí, se kterou přišly na svět.

Všechny děti včetně nás, když jsme se narodili (vzpomínáte?  ) jsme přišli na svět s nevysloveným očekáváním vůči rodičům : "můžu být sám sebou a ty, mámo a táto, mě budeš nepodmínečně milovat. Budeš mne chránit a já jsem s tebou v bezpečí. Můžu ti důvěřovat a ty se o mne postaráš. Můžu se spolehnout,že jsi tu pro mne.“

Naomi Aldortová v knížce uvádí spoustu praktických příkladů, kdy se tato dohoda mnoha způsoby porušuje.

A důsledek? Veliká bolest (vzpomeňte si) když se nám v dětském věku zhroutil svět. A tak jsme hledali strategii jak přežít, vynalézali metodu, jak se přizpůsobit a tu bolest necítit.

A co jsme si často vytvořili?
Nezdravé pocitové návyky, které podrobně rozebírá Penney Peirce  v knize Frekvence, moc osobních vibrací.