Co je to stres
Stres je reakcí organismu na nadměrnou zátěž. Původně se stresová reakce objevovala v situacích ohrožujících život. Stres stimuluje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak, dochází k uvolnění energetických zásob organismu.
V moderní době se však stres objevuje i coby reakce na sociálně, psychicky náročnou situaci. V určité míře je stres užitečný popud k překonávání překážek, ovšem pokud jej jedinec zažívá často, začne se cítit přetížený.
Při dlouhodobě pociťovaném stresu člověk přestává zvládat běžný život, ztrácí sebejistotu, nadhled a pozitivní přístup k problémům a životu jako takovému.
Stres jako reakci na problémy a starosti mohou spustit běžné situace jako pracovní termíny, finančně náročné splátky hypotéky, dlouhodobě negativní atmosféra v rodině atp.
Spouštěče stresu nazýváme stresory. Dlouhodobý stres mívá destruktivní následky a pokud člověk tuto nevyhovující situaci neřeší, časem se dostaví zdravotní obtíže a mohou vyústit v závažné onemocnění.
Dlouhodobý stres je již běžně uváděn jako jeden ze spouštěčů nádorových onemocnění apod. Důležité tedy je, jak jedinec danou potenciálně stresující situaci pojme a ovlivní, zda ji bude považovat za stresor či nikoli. Pokud tedy chce změnit člověk své neadekvátní, zatěžující prožívání stresu, musí změnit sebe.
Často kladené dotazy.
Pomůže mi emoční inteligence nepotlačovat emoce?
Proč se mám zabývat emocemi?
Osobní rozvoj a emoční učení není spíš pro osobní život než pro práci?
Proč se mám zabývat emocemi?
Mám zkušenost, že často 14 dní po vzdělávací akci nezbude účastníkům nic. Není to stejné?
Lze jednoduše shrnout cíle pro firemní život?
Když přijdu z práce domů a chci 15 minut klidu pro sebe, než se začnu věnovat rodině, jsem sobec?
Nejoblíbenější kurzy:
28. - 29.11.2024
- Odolnost vůči stresu
- Vnitřní vyrovnanost
- Ovládání emocí
- Sebepřijetí