Asertivní techniky - příklady
Asertivita je schopnost prosadit svůj názor bez manipulace a nekalých technik. Být za něj zodpovědný, bez potřeby jeho obhajoby. Asertivní komunikace musí být jasná, zřetelná, jednoznačná, s důrazem na obsah informace. Schopnost být asertivní člověk může mít vrozenou, získanou z výchovy nebo se ji musí krok za krokem naučit.
Techniky asertivní komunikace
Pokažená gramofonová deska
Asi nejznámější technika. Jejím principem je opakování svého požadavku klidným rozhodným hlasem, bez nutnosti obhajoby. Metoda je velmi účinná, ikdyž na první pohled může působit zvláštně.
Otevřené dveře
Tuto techniku využijete ve chvíli, kdy vám druhý vyčítá vaše nedostatky. Uznáte svou chybu, ale v druhé části věty jasně vysvětlíte, proč se tak stalo. Bez negativních pocitů - neomlouváte se, vysvětlujete. Druhá strana tak nezíská absolutní převahu.
Volné informace
Technika vhodná pro chvíli, kdy se snažíte dohodnout. Zeptejte se komunikačního partnera na otázku. Nechte ho chvíli mluvit a snažte se zachytit pro něj důležité informace. Na ty poté navažte případným řešením. Zbavíte se strachu a nejistoty při konverzaci.
Sebeotevření
Budeme vycházet z rčení - “Neznalost neomlouvá.”, proto vždy když s někým komunikujete, přiznejte na rovinu, že něco nevíte. Ať už se jedná o pracovní či obecné znalosti. Bez pocitu úzkosti z nevědomosti či viny. Konstatujte to jako fakt. Získáte tak lepší startovací pozici pro komunikaci a zabráníte případným problémům.
Negativní aserce
“Udělal jsem to špatně, vím to, příště to udělám jinak.”. Tato technika je podobná technice otevřených dveří. Pokud své vysvětlení správě formulujete, zredukujete tím zlost a agresivitu komunikačního partnera.
Negativní dotazování
Pokud vám někdo řekne: “Tohle jsi udělal špatně.”, zeptejte se ho, jak by to udělal on. Buď získáte užitečné informace nebo to můžete hodit celé za hlavu.
Selektivní ignorování
Nekonstruktivní kritika je často způsobem, jak někdo “upouští páru”. Zastavte ji jednoduchým konstatováním: “Myslím, že tě chápu.”. Více už se k tomu nevyjadřujte, udržte fazónu naslouchajícího člověka.
Přijatelný kompromis
Neboli řešení, které je výhodné pro obě strany. Každá musí něco slevit ze svého požadavku, aby se podařilo najít řešení komplikované situace (nikdy nejděte za hranici své sebeúcty).
Ač tyto techniky vypadají jednoduše, občas je těžké najít vhodnou odpověď. Obzvlášť, když proti sobě máte člověka se silnými argumenty či sklony k manipulaci. Posilujte svou asertivitu sami nebo se zúčastněte kurzu a pod dohledem odborníka zvládněte asertivní komunikaci.
Často kladené dotazy.
Pomůže mi emoční inteligence nepotlačovat emoce?
Proč se mám zabývat emocemi?
Osobní rozvoj a emoční učení není spíš pro osobní život než pro práci?
Proč se mám zabývat emocemi?
Mám zkušenost, že často 14 dní po vzdělávací akci nezbude účastníkům nic. Není to stejné?
Lze jednoduše shrnout cíle pro firemní život?
Když přijdu z práce domů a chci 15 minut klidu pro sebe, než se začnu věnovat rodině, jsem sobec?
Nejoblíbenější kurzy:
28. - 29.11.2024
- Odolnost vůči stresu
- Vnitřní vyrovnanost
- Ovládání emocí
- Sebepřijetí