Charakterové typy člověka
Charakter je nedílnou součástí osobnosti. Člověk projevuje svůj temperament od dětství, během dospívání se dále vyvíjí díky vnějším i vnitřním vlivům. Navenek se vlastnosti charakteru projevují určitým typem chování k vnějšímu světu, hodnotám, práci i sobě samému.
Mezi klasické charakterové typy patří:
Sangvinik
Sangvinik miluje společnost. Jeho spokojené žití je založené na pocitech. Je vstřícný, zvědavý, veselý, otevřený a ochotný. Dokáže vše proměnit v zábavnou hru. Po sangvinika je přirozený fyzický kontakt s lidmi. Touží být středem pozornosti, nebojí se říct svůj názor. Často se uplatňuje ve vedoucích pozicích. Je kreativní a dokáže ostatní motivovat k činnosti.
Když se na společenského sangvinika podíváme negativními obroučkami, zjistíme, že sice překypuje nápady, ale nedokáže je často dotáhnout do konce. Mluví až moc, dokáže přehánět. Má přebytek energie, kvůli které se nedokáže soustředit pořádně na jednu věc. Jako přítel je nestálý, protože díky své společenské povaze má přátel více než dost. Často skáče do řeči a je egocentrický.
Melancholik
Melancholik často trpí nízkým sebevědomím. Je váhavý, pesimistický, trpí vnitřní nejistotou, že jeho plány i kroky nejsou perfektní. Už od dětství se drží odděleně od skupiny. Má rád samotu, je nenáročný a tichý. Je přemýšlivý, ve vztahu k lidem často opatrný až rezervovaný. Přátele i partnera si vybírá cíleně a obezřetně, aby splňoval všechny jeho nároky. Když už však s melancholikem přátelství navážete, získáte dobrého přítele, kterému se můžete svěřit, a u kterého najdete pochopení a útěchu. Melancholik se rozhodně nehodí na vedoucí pozice. Vynikají jako psychologové či umělci.
Cholerik
Cholerik rád dosahuje svých cílů. Ve svém životě se řídí pravidly, které mu dávají určitý řád a klid. Je vstřícný, optimistický a schopen vést. Nemá rád představu, že pravdu má někdo jiný. Miluje dokonalost a pocit výhry či prvenství. Možná proto má nadřazený postoj, který dokáže druhé psychicky deptat. Neumí jednat s lidmi, jeho emoční inteligence kolísá. Nedokáže zkrotit své emoce, je vznětlivý, ale rychle se uklidní. Chorik je dobrý vedoucí, zvládá krizové situace a dotahuje věci do konce. Na druhou stránku má na své lidi vysoké nároky (stejně jako na svou osobu). Netoleruje slabost.
Flegmatik
Flegmatik je velmi přizpůsobivý. Dobře vychází se všemi ostatními typy. Má rád přátele, ale dokáže být i o samotě. Ač to na první pohled nevypadá, je cílevědomý. Málokdy spěchá, jen těžko ho vyvedete z míry. V krizových situacích zachovává klid a soustředěnost. Dokáže objektivně hodnotit fakta a řešit problémy. K přátelům je ohleduplný, dokáže naslouchat. Na druhou stránku je velmi těžké až nemožné vzbudit u flegmatika zápal pro věc. Brání se změnám, i když má v hlavě mnoho nápadů. Své city si nechává pro sebe ze strachu z odmítnutí.
Často kladené dotazy.
Pomůže mi emoční inteligence nepotlačovat emoce?
Proč se mám zabývat emocemi?
Osobní rozvoj a emoční učení není spíš pro osobní život než pro práci?
Proč se mám zabývat emocemi?
Mám zkušenost, že často 14 dní po vzdělávací akci nezbude účastníkům nic. Není to stejné?
Lze jednoduše shrnout cíle pro firemní život?
Když přijdu z práce domů a chci 15 minut klidu pro sebe, než se začnu věnovat rodině, jsem sobec?
Nejoblíbenější kurzy:

28. - 29.11.2024
- Odolnost vůči stresu
- Vnitřní vyrovnanost
- Ovládání emocí
- Sebepřijetí